Chipy i paszporty dla zwierząt
Lecznica weterynaryjna VITA dba nie tylko o zdrowie i dobrostan swoich czworonożnych pacjentów, ale również o ich bezpieczeństwo. Dlatego w kompleksowej ofercie naszych usług nie mogło zabraknąć znakowania zwierząt z wykorzystaniem tatuowania oraz chipowania.
Warto również wspomnieć, że nasza klinika weterynaryjna posiada uprawnienia do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferowanych usług!
Znakowanie zwierząt domowych
Niewielu właścicieli zwierząt domowych poważnie rozważa ewentualność, w której jego ukochany czworonożny przyjaciel ucieka podczas spaceru lub zostaje skradziony. Jednak należy mieć świadomość, że takie sytuacji zdarzają się każdego dnia. Na portalach społecznościowych nie brakuje internetowych anonsów o zaginięciu zwierzaków, a i w przestrzeni miejskiej nie raz spotkamy się z tradycyjnymi ogłoszeniami o tej tematyce.
Warto więc zatroszczyć się o swojego pupila i zabezpieczyć go przed niekorzystnym splotem wydarzeń wykorzystując jedną ze skutecznych metod znakowania zwierząt domowych.
Chipowanie zwierząt
Chipowanie zwierząt to niezwykle popularna metoda zabezpieczania zwierząt domowych. Polega na implantacji mikrochipa do ciała zwierzęcia. Wykonuje się ją za pomocą jednorazowego zestawu składającego się ze strzykawki z igłą oraz umieszczonego w niej mikrochipa, który zaprogramowany jest trwale 15 cyfrowym numerem, który od tej pory zostaje przyporządkowany do konkretnego psa lub kota. W praktyce pozwala on na dokładne zidentyfikowanie zwierzęcia w przypadku jego ucieczki lub zaginięcia. Warto również dodać, że mikrochip jest całkowicie bezpieczny dla naszego zwierzaka i działa dożywotnio.
Istnieją również sytuacje, w których czipowanie zwierząt jest obowiązkiem ustawowym. Dzieje się tak wtedy, gdy chcemy podróżować z naszym pupilem i w tym celu wyrabiamy mu paszport, który co do zasady obejmuje kraje UE, Norwegię, Szwajcarię, Lichtenstein, Monako, Watykan, Andorę oraz Islandię.
Od 2011 roku hodowcy mają możliwość wyboru metody znakowania nowo narodzonych miotów. Mogą zdecydować się albo na tatuowanie (które wcześniej było konieczne) albo na chipowanie. Ważne jest jedynie to, że cały miot musi być znakowany w ten sam sposób.
Tatuowanie psów rasowych
Tatuowanie psów to metoda znakowania zarezerwowana wyłącznie dla hodowców zwierząt rasowych. Tatuaż składa się z jednej wielkiej litery i trzech cyfr a wykonuje go weterynarz uprawniony przez Związek Krynologiczny. Numer jest niepowtarzalny i przypisany na stałe do konkretnego zwierzęcia. Jednak nie wskazuje bezpośrednio właściciela psa a jedynie oddział Związku Krynologicznego, do którego zwierzę zostało przypisane. Znakowanie tego typu umieszcza się zależnie od oddziału, do którego przynależy hodowca oraz rasy zwierzęcia – w uchu albo lewej pachwinie.
Paszporty dla zwierząt domowych
Paszporty dla zwierząt są swoistym dowodem ich tożsamości wymaganym podczas podróży zagranicznych. W praktyce pozwala na identyfikacje zwierzęcia podczas przekraczania granicy oraz jego pobytu poza krajem zamieszkania. Jak już wspominaliśmy wyżej, paszport ten jest ważny w krajach należących do Wspólnoty Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii.
Paszport w postaci ujednoliconej przepisami unijnymi książeczki wydaje się tylko określonym gatunkom zwierząt domowych, do których należą koty, psy oraz fretki. Co ważne tego rodzaju dokumenty może wydawać jedynie zakład leczniczy dla zwierząt posiadający odpowiednie uprawnienia. Koszt wydania paszportu to 100 zł.
Jakie warunki należy spełnić, aby zwierzę mogło otrzymać paszport?
- znakowanie mikroczipem spełniającym normy ISO 11784, wykorzystującym technologie HDX lub FDX-B oraz pozwalającym na odczyt poprzez czytniki zgodne z normą ISO 11785,
- badanie kliniczne,
- szczepienie przeciw wściekliźnie.
W przypadku zagubienia lub zaginięcia paszportu dla psa, kota lub fretki istnieje możliwość wydania nowego dokumentu na koszt właściciela. Nasza klinika weterynaryjna w Częstochowie dokonuje tego po wcześniejszej identyfikacji czworonoga.